Skip to content

53 Braisington AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 14, 2013

Property Information

Block92.01
Lot22.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,800
28%
Improvement Value:$173,300
72%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,043+0.2%
2024$9,028-3.2%
2023$9,323+1.4%
2022$9,191+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 4441, Page 801

Property Built

Built

Year Built: 1960