Skip to content

197 Glenview AveBellmawr, NJ 08031

Built 1990

Last Sale Price
$133,950
Last Sale Date
Feb 27, 1991

Property Information

Block92.01
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFVL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,480
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,100
25%
Improvement Value:$181,900
75%
Total Assessment$244,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,228+0.2%
2024$9,213-3.2%
2023$9,514+1.4%
2022$9,379+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$133,950

To:

Sq Ft2,480DeedBook 4488, Page 905

Property Built

Built

Year Built: 1990