Skip to content

193 Glenview AveBellmawr, NJ 08031

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2023

Property Information

Block92.01
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SFVL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,224
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,000
26%
Improvement Value:$188,000
74%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,606+0.2%
2024$9,591-3.2%
2023$9,903+1.4%
2022$9,764+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$184,900
DeedBook 5153, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1992