Skip to content

29 E Maple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2063

Property Information

Block92
Lot25.05
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,400
34%
Improvement Value:$109,300
66%
Total Assessment$165,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,017+0.2%
2024$6,007-3.3%
2023$6,211+1.5%
2022$6,120+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 2685, Page 356

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft1,377DeedBook 12918, Page 500

Property Built

Built

Year Built: 1960