Skip to content

18 E Maple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 18, 2063

Property Information

Block93
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,377
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,400
33%
Improvement Value:$119,600
67%
Total Assessment$179,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2022$6,881+1.0%
2021$6,811-9.2%
2020$7,505+1.2%
2019$7,417+8.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1

Property Sale

Sale
$365,000

To:

DeedBook 12936, Page 1432

Property Sale

Sale
$120,000

To:

DeedBook 5174, Page 505

Property Built

Built

Year Built: 1960