Skip to content

8 E Chestnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Oct 15, 2002

Property Information

Block94
Lot1.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,768
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,500
24%
Improvement Value:$165,400
76%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,279+0.2%
2024$8,266-3.2%
2023$8,535+1.4%
2022$8,415+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft1,768DeedBook 5270, Page 76

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4784, Page 855

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4601, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1950