Skip to content

30 Braisington AveBellmawr, NJ 08031

Built 1952

Last Sale Date
Sep 19, 2058

Property Information

Block96
Lot3.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,300
38%
Improvement Value:$87,700
62%
Total Assessment$142,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,370+0.2%
2024$5,362-3.2%
2023$5,537+1.4%
2022$5,458+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$157,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 10979, Page 1599

Property Built

Built

Year Built: 1952