Skip to content

130 Glenview AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$122,000
Last Sale Date
Jul 19, 2018

Property Information

Block97
Lot3.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,110
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,600
46%
Improvement Value:$65,400
54%
Total Assessment$122,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,614+0.2%
2024$4,607-3.2%
2023$4,757+1.4%
2022$4,690-21.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$122,000

To:

Sq Ft1,110DeedBook 10960, Page 1422

Property Sale

Sale
$18,900
DeedBook 3139, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1960