Skip to content

254 Bradley AveBellmawr, NJ 08031

Built 1990

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 29, 1990

Property Information

Block99
Lot2.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,231
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,800
22%
Improvement Value:$224,500
78%
Total Assessment$287,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,866+0.2%
2024$10,848-3.2%
2023$11,202+1.4%
2022$11,044+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft2,231DeedBook 4449, Page 528

Property Built

Built

Year Built: 1990