Skip to content

11 Day AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$56,000
Last Sale Date
Dec 21, 1983

Property Information

Block100
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,199
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$57,900
27%
Improvement Value:$159,200
73%
Total Assessment$217,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,405+0.9%
2024$7,338+2.1%
2023$7,186+0.6%
2022$7,143-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$56,000

To:

Sq Ft2,199DeedBook 3941, Page 491

Property Built

Built

Year Built: 1960