Skip to content

292 White Horse Pike WestBerlin, NJ 08009

Commercial

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 30, 1986

Property Information

Block100
Lot5.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage816
Acreage0.44

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$142,300
67%
Improvement Value:$70,100
33%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+0.9%
2024$7,179+2.1%
2023$7,030+0.6%
2022$6,988-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft816DeedBook 4183, Page 673