Skip to content

301 Route 73Berlin, NJ 08009

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 9, 2020

Property Information

Block1200
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class10
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-3
Sq Footage---
Acreage1.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$175,000
70%
Improvement Value:$75,000
30%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,528+0.9%
2024$8,450+2.1%
2023$8,275+0.6%
2022$8,225-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 8456, Page 1165

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 5200, Page 166

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 5025, Page 682

Property Built

Built

Year Built: 1890