Skip to content

13 Atlantic Avenue NorthBerlin, NJ 08009

Built 1865

Last Sale Date
Feb 6, 2024

Property Information

Block1207
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,139
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$68,900
26%
Improvement Value:$195,300
74%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2007$3,525+7.5%
2006$3,279+1.2%
2005$3,241+4.6%
2004$3,100+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1865