Skip to content

17 Jefferson AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$432,400
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block1211
Lot3.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,409
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,800
28%
Improvement Value:$163,900
72%
Total Assessment$227,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,767+0.9%
2024$7,696+2.1%
2023$7,537+0.6%
2022$7,491-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$432,400

To:

Sq Ft1,409DeedBook 12477, Page 714

Property Sale

Sale
$141,850
DeedBook 5104, Page 811

Property Built

Built

Year Built: 2000