Skip to content

108 Thackara AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block1300
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,590
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,300
25%
Improvement Value:$188,700
75%
Total Assessment$253,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,630+0.9%
2024$8,551+2.1%
2023$8,374+0.6%
2022$8,324-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,590DeedBook 12291, Page 1115

Property Sale

Sale
$149,900
DeedBook 4649, Page 111

Property Built

Built

Year Built: 1960