Skip to content

8 Taunton Avenue WestBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$53,000
Last Sale Date
Jun 13, 1996

Property Information

Block1304
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,260
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,400
37%
Improvement Value:$99,600
63%
Total Assessment$158,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,389+0.9%
2024$5,340+2.1%
2023$5,230+0.6%
2022$5,198-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$53,000

To:

Sq Ft1,260DeedBook 4825, Page 361

Property Sale

Sale
$5,623
DeedBook 4789, Page 898

Property Built

Built

Year Built: 1950