Skip to content

112 Estaugh AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1918

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block1308
Lot6.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,664
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,400
29%
Improvement Value:$156,100
71%
Total Assessment$218,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,453+0.9%
2024$7,385+2.1%
2023$7,232+0.6%
2022$7,189+16.7%
Property History

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft1,664DeedBook 11269, Page 1846

Property Sale

Sale
$114,000
DeedBook 4454, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1918