Skip to content

101 Thackara AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$10,613
Last Sale Date
May 25, 2001

Property Information

Block1310
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,260
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,700
26%
Improvement Value:$189,700
74%
Total Assessment$256,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,746+0.9%
2024$8,666+2.1%
2023$8,487+11.5%
2022$7,613-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$10,613

To:

Sq Ft2,260DeedBook 5162, Page 736

Property Sale

Sale
$99,000
DeedBook 4783, Page 59

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4583, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1955