Skip to content

202 Rich AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1960

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Mar 30, 2015

Property Information

Block1312
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,364
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,100
23%
Improvement Value:$228,400
77%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,182+0.9%
2024$10,089+2.1%
2023$9,880+0.6%
2022$9,821-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft2,364DeedBook 10187, Page 1033

Property Sale

Sale
$415,000
DeedBook 8945, Page 1838

Property Sale

Sale
$142,500
DeedBook 4580, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1960