Skip to content

20 Hamilton AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$286,000
Last Sale Date
Jul 15, 2022

Property Information

Block1402
Lot10.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,543
Acreage0.51

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,700
28%
Improvement Value:$139,200
72%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,580+0.9%
2024$6,520+2.1%
2023$6,385+0.6%
2022$6,346-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$286,000

To:

Sq Ft1,543DeedBook 12172, Page 1733

Property Sale

Sale
$176,900

From:

To:

Sq Ft1,543DeedBook 10286, Page 1103Recorded10/28/2015

Property Built

Built

Year Built: 1950