Skip to content

229 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Built 1978
Commercial

Last Sale Price
$470,000
Last Sale Date
Sep 11, 2023

Property Information

Block1405
Lot2.02
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
DescriptionRESTAURANT
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage0.68

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$230,000
53%
Improvement Value:$204,000
47%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,804+0.9%
2024$14,669+2.1%
2023$14,365+0.6%
2022$14,279-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,000

To:

DeedBook 12445, Page 853

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 7819, Page 586

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 4311, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1978