Skip to content

87 Tansboro Road G-1Berlin, NJ 08009

Built 1975

Last Sale Price
$75,000
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block1800
Lot1
QualifierC00G1
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage900
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,500
68%
Improvement Value:$22,500
32%
Total Assessment$70,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,388+0.9%
2024$2,366+2.1%
2023$2,317-12.0%
2022$2,632-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$75,000

To:

Sq Ft900DeedBook 10650, Page 1899

Property Sale

Sale
$42,500
DeedBook 7262, Page 1175

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 5258, Page 359

Property Sale

Sale
$51,900
DeedBook 4746, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1975