Skip to content

294 White Horse Pike SoutBerlin, NJ 08009

Commercial

Last Sale Price
$1,248,830
Last Sale Date
Sep 16, 2021

Property Information

Block1800
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page18

Building Details

Building Class10
DescriptionSELF STORAGE
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage---
Acreage2.49

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$345,000
30%
Improvement Value:$790,300
70%
Total Assessment$1,135,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$38,725+0.9%
2024$38,373+2.1%
2023$37,578+0.6%
2022$37,351-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,248,830

To:

DeedBook 11871, Page 566

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 4483, Page 199