Skip to content

95 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 1890

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Mar 29, 2018

Property Information

Block1900
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,268
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,100
45%
Improvement Value:$82,900
55%
Total Assessment$150,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,117+0.9%
2024$5,070+2.1%
2023$4,965-30.2%
2022$7,110+62.6%
Property History

Property Sale

Sale
$100,000

To:

Sq Ft2,268DeedBook 10864, Page 415

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 9598, Page 1709

Property Built

Built

Year Built: 1890