Skip to content

48 Tansboro RoadBerlin, NJ 08009

Built 1950

Last Sale Price
$276,500
Last Sale Date
Feb 7, 2025

Property Information

Block1900
Lot3.03
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,287
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,700
34%
Improvement Value:$133,200
66%
Total Assessment$202,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,921+0.9%
2024$6,858+2.1%
2023$6,716+0.6%
2022$6,675-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$276,500

To:

DeedBook 12774, Page 38

Property Sale

Sale
$96,500

To:

DeedBook 5184, Page 933

Property Sale

Sale
$57,000

To:

DeedBook 4234, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1950