Skip to content

143 New Freedom RoadBerlin, NJ 08009

Built 2007

Last Sale Price
$470,550
Last Sale Date
May 29, 2008

Property Information

Block2100
Lot2.04
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17.5
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,226
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,600
16%
Improvement Value:$369,400
84%
Total Assessment$440,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,008+0.9%
2024$14,872+2.1%
2023$14,564+0.6%
2022$14,476-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$470,550

To:

Sq Ft3,226DeedBook 8843, Page 1414

Property Built

Built

Year Built: 2007