Skip to content

5 Chillemi CourtBerlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 30, 2020

Property Information

Block2100
Lot2.07
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,068
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
18%
Improvement Value:$328,600
82%
Total Assessment$398,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,589+0.9%
2024$13,466+2.1%
2023$13,187+0.6%
2022$13,107-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$390,000

To:

Sq Ft3,068DeedBook 11398, Page 1361

Property Sale

Sale
$409,415
DeedBook 8199, Page 509

Property Built

Built

Year Built: 2006