Skip to content

9 Chillemi CourtBerlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$437,120
Last Sale Date
Oct 25, 2006

Property Information

Block2100
Lot2.09
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17.5
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,978
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$69,800
17%
Improvement Value:$331,300
83%
Total Assessment$401,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,682+0.9%
2024$13,557+2.1%
2023$13,276+0.6%
2022$13,196+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$437,120

To:

Sq Ft2,978DeedBook 8392, Page 974

Property Built

Built

Year Built: 2006