Skip to content

15 Chillemi CourtBerlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Oct 7, 2020

Property Information

Block2100
Lot2.12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,756
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,300
18%
Improvement Value:$350,600
82%
Total Assessment$427,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,596+0.9%
2024$14,463+2.1%
2023$14,163+0.6%
2022$14,078-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft3,756DeedBook 11542, Page 758

Property Sale

Sale
$429,000
DeedBook 9770, Page 1324

Property Sale

Sale
$633,050
DeedBook 8371, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 2006