Skip to content

13 Joans LaneBerlin, NJ 08009

Built 1955

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
Sep 30, 1986

Property Information

Block2106
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,326
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,700
34%
Improvement Value:$117,600
66%
Total Assessment$178,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,832+1.0%
2024$5,777-2.1%
2023$5,902+0.6%
2022$5,866-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft1,326DeedBook 4163, Page 739

Property Built

Built

Year Built: 1955