Skip to content

63 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$326,000
Last Sale Date
May 31, 2022

Property Information

Block2201.01
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,876
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
18%
Improvement Value:$192,900
82%
Total Assessment$235,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,029+0.9%
2024$7,957+2.1%
2023$7,792+0.6%
2022$7,745-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$326,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 12138, Page 1638

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 10713, Page 1247Recorded9/20/2017

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook 8499, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 2006