Skip to content

53 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$236,000
Last Sale Date
Jun 17, 2020

Property Information

Block2201.01
Lot16
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,534
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
20%
Improvement Value:$164,100
80%
Total Assessment$206,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,037+0.9%
2024$6,973+2.1%
2023$6,829+0.6%
2022$6,787-0.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$236,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 11437, Page 978

Property Sale

Sale
$238,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 10441, Page 1447Recorded7/5/2016

Property Sale

Sale
$222,000

From:

To:

Sq Ft1,534DeedBook 9975, Page 750Recorded3/5/2014

Property Sale

Sale
$260,718
DeedBook 8446, Page 950

Property Built

Built

Year Built: 2006