Skip to content

41 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2011

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Mar 15, 2024

Property Information

Block2201.01
Lot21
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage2,101
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,400
18%
Improvement Value:$193,400
82%
Total Assessment$235,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,043+0.9%
2024$7,970+2.1%
2023$7,805-2.7%
2022$8,018-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$401,000

To:

Sq Ft2,101DeedBook 12552, Page 1334

Property Sale

Sale
$223,500

From:

To:

Sq Ft2,101DeedBook 11043, Page 1968Recorded1/7/2019

Property Sale

Sale
$230,410
DeedBook 9595, Page 516

Property Built

Built

Year Built: 2011