Skip to content

27 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2010

Last Sale Price
$296,001
Last Sale Date
Oct 15, 2021

Property Information

Block2201.01
Lot28
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage2,036
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,300
19%
Improvement Value:$189,000
81%
Total Assessment$233,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,958+0.9%
2024$7,886+2.1%
2023$7,722+0.6%
2022$7,676-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$296,001

To:

Sq Ft2,036DeedBook 11960, Page 1803

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft2,036DeedBook 10005, Page 396Recorded5/8/2014

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 9255, Page 113

Property Built

Built

Year Built: 2010