Skip to content

11 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Mar 15, 2017

Property Information

Block2201.01
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,500
20%
Improvement Value:$169,900
80%
Total Assessment$212,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,245+0.9%
2024$7,179+2.1%
2023$7,030+0.6%
2022$6,988-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$219,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 10615, Page 389

Property Sale

Sale
$207,500
DeedBook 9726, Page 921

Property Sale

Sale
$234,000
DeedBook 9222, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 2009