Skip to content

5 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$233,000
Last Sale Date
Apr 30, 2018

Property Information

Block2201.01
Lot39
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,832
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,800
21%
Improvement Value:$165,400
79%
Total Assessment$208,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,102+0.9%
2024$7,037+2.1%
2023$6,891+0.6%
2022$6,850-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$233,000

To:

Sq Ft1,832DeedBook 10888, Page 1594

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 9255, Page 507

Property Built

Built

Year Built: 2009