Skip to content

101 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 15, 2016

Property Information

Block2201.01
Lot49
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,904
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,500
19%
Improvement Value:$191,600
81%
Total Assessment$235,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+0.9%
2024$7,946+2.1%
2023$7,782+0.6%
2022$7,735-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 9840, Page 1047Recorded7/5/2013

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$314,397
DeedBook 8742, Page 932