Skip to content

79 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2006

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Apr 15, 2019

Property Information

Block2201.01
Lot5
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,876
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,700
19%
Improvement Value:$178,500
81%
Total Assessment$221,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+0.9%
2024$7,477+2.1%
2023$7,322+0.6%
2022$7,277-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft1,876DeedBook 11122, Page 739

Property Sale

Sale
$178,500

From:

To:

Sq Ft1,876DeedBook 11107, Page 1741Recorded4/9/2019

Property Sale

Sale
$270,900
DeedBook 8667, Page 1302

Property Built

Built

Year Built: 2006