Skip to content

20 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Jul 11, 2025

Property Information

Block2201.02
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,904
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,800
19%
Improvement Value:$191,400
81%
Total Assessment$236,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,057+0.9%
2024$7,984+2.1%
2023$7,818+0.6%
2022$7,771-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$430,000

To:

DeedBook 12876, Page 1874

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,904DeedBook 10250, Page 1748Recorded8/13/2015

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$320,661

To:

DeedBook 8611, Page 1738