Skip to content

16 Glacier DriveBerlin, NJ 08009

Built 2009

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Aug 16, 2022

Property Information

Block2201.02
Lot8
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,592
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$42,500
20%
Improvement Value:$170,200
80%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,255+0.9%
2024$7,189+2.1%
2023$7,040+0.6%
2022$6,998-0.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft1,592DeedBook 12185, Page 1577

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$282,435
DeedBook 8680, Page 148