Skip to content

35 Ridgeview AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2007

Last Sale Price
$392,500
Last Sale Date
Jan 27, 2017

Property Information

Block2201
Lot7.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,386
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,400
21%
Improvement Value:$321,600
79%
Total Assessment$407,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,883+0.9%
2024$13,757+2.1%
2023$13,472-4.4%
2022$14,091-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$392,500

To:

Sq Ft3,386DeedBook 10581, Page 1790

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8679, Page 1874

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 7368, Page 1070