Skip to content

1 Evanine DriveBerlin, NJ 08009

Built 2017

Last Sale Price
$394,330
Last Sale Date
Apr 13, 2017

Property Information

Block2211
Lot14.01
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,244
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,400
21%
Improvement Value:$320,600
79%
Total Assessment$405,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,815+0.9%
2024$13,689+2.1%
2023$13,406-3.7%
2022$13,927-0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$394,330

To:

Sq Ft3,244DeedBook 10627, Page 609

Property Built

Built

Year Built: 2017