Skip to content

106 Rutgers BlvdBerlin, NJ 08009

Built 1998

Last Sale Price
$169,415
Last Sale Date
Aug 26, 1998

Property Information

Block2302
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage1,940
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,500
26%
Improvement Value:$214,800
74%
Total Assessment$290,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,902+0.9%
2024$9,812+2.1%
2023$9,609+0.6%
2022$9,551-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$169,415

To:

Sq Ft1,940DeedBook 4813, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 4813, Page 369