Skip to content

119 Rutgers BlvdBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Feb 26, 1999

Property Information

Block2303
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1A
Sq Footage2,126
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,600
26%
Improvement Value:$213,400
74%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+0.9%
2024$9,734+2.1%
2023$9,533+0.6%
2022$9,475-0.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft2,126DeedBook 5005, Page 177