Skip to content

17 Montclair AvenueBerlin, NJ 08009

Built 2000

Last Sale Price
$122,450
Last Sale Date
Mar 27, 2000

Property Information

Block2305
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,216
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,300
35%
Improvement Value:$111,200
65%
Total Assessment$170,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,816+0.9%
2024$5,763+2.1%
2023$5,644+0.6%
2022$5,609-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$122,450

To:

Sq Ft1,216DeedBook 5080, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 2000