Skip to content

22 Carriage Stop DriveBerlin, NJ 08009

Built 2001

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Oct 17, 2017

Property Information

Block2305
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,451
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
34%
Improvement Value:$117,700
66%
Total Assessment$177,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,041+0.9%
2024$5,986+2.9%
2023$5,816+0.6%
2022$5,781-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,451DeedBook 10764, Page 100

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 9585, Page 1

Property Sale

Sale
$143,880
DeedBook 5176, Page 721

Property Built

Built

Year Built: 2001