Skip to content

6 Montclair AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1999

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 3, 2023

Property Information

Block2308
Lot4
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-AR
Sq Footage1,451
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
34%
Improvement Value:$116,300
66%
Total Assessment$176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,010+5.3%
2024$5,706+2.2%
2023$5,582+0.6%
2022$5,547-0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,451DeedBook 12475, Page 504

Property Sale

Sale
$192,000

From:

To:

Sq Ft1,451DeedBook 10830, Page 1315Recorded2/26/2018

Property Sale

Sale
$152,000

From:

To:

Sq Ft1,451DeedBook 10101, Page 477Recorded11/13/2014

Property Sale

Sale
$129,440
DeedBook 5062, Page 813

Property Built

Built

Year Built: 1999