Skip to content

11 Canyon DriveBerlin, NJ 08009

Built 2005

Last Sale Price
$432,000
Last Sale Date
Jul 29, 2008

Property Information

Block2501
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
DescriptionLANCASTER
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,020
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,000
15%
Improvement Value:$320,000
85%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,791+0.9%
2024$12,675+2.1%
2023$12,413-2.1%
2022$12,683-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$432,000

To:

Sq Ft3,020DeedBook 8881, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$279,929
DeedBook 7410, Page 1522