Skip to content

16 Heights AvenueBerlin, NJ 08009

Built 1920

Last Sale Price
$237,900
Last Sale Date
Dec 26, 2020

Property Information

Block300
Lot6
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningC-2
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
25%
Improvement Value:$150,000
75%
Total Assessment$200,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,586+1.0%
2024$6,524-1.7%
2023$6,633+131.5%
2022$2,866-0.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$237,900

To:

Sq Ft1,420DeedBook 11643, Page 1372

Property Sale

Sale
$28,900
DeedBook 9822, Page 1490

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4166, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1920