Skip to content

14 Presidential DriveBerlin, NJ 08009

Built 1989

Last Sale Price
$237,650
Last Sale Date
Apr 3, 2019

Property Information

Block520
Lot1.22
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBerlin Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,192
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
28%
Improvement Value:$181,500
72%
Total Assessment$251,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+0.9%
2024$8,514+2.1%
2023$8,338+0.6%
2022$8,288-0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$237,650

To:

Sq Ft2,192DeedBook 11157, Page 182

Property Sale

Sale
$237,650

From:

To:

Sq Ft2,192DeedBook 11015, Page 1306Recorded11/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 1989